Fukušima: havarovaný reaktor se zahalí do ochranného obalu

21.10.2011 17:28

Aby se zamezilo únikům radioaktivního záření, zahalí se reaktor zničené japonské jaderné elektrárny Fukušima do polysterové plachty. Na severu Japonska přináší kritika jaderné energetikx první ovoce.

Reaktorová budova jednoho ze zničených bloků japonské jaderné elektrárny Fukušima Daiči bude zakryta polyesterovou plachtou. Tato plachta má sloužit k zamezení dalšího unikání radioaktivity z reaktorového bloku, sdělili zástupci elektrárenské společnosti Tepco v pondělí. Pracovníci elektrárny namontovali nad reaktorovou budovu obrovskou plachtu z polyesterových vláken, vysvětlil mluvčí firmy Takeo Iwamoto.

Elektrárna byla poškozena 11.března letošního roku vlnou tsunami, která zasáhla zařízení v důsledku silného zemětřesení. V reaktorové budouvě č.1 došlo ve dnech po zemětřesení ke škodám, vzniklým explozí vodíku. Od té doby unikala radioaktivita do okolí. Nová obálka společně se větracím systémem má zachytit zhruba 90% radioaktivity, dodal Iwamoto. Systém má být hotov do konce října. V přídě, že se tento systém osvědčí, měly by být podobnou plachtou z polyesteru zakryty i reaktorové budovy č. 3 a 4, informovala elektrárenská společnost Tepco.

https://www.focus.de/panorama/welt/tsunami-in-japan/schutz-fuer-akw-in-fukushima-japanischer-ungluecksreaktor-wird-eingepackt_aid_675568.html