Fukušima je město smrti, řekl japonský ministr. Musel odstoupit

12.09.2011 17:31

Pouhých devět dní vydržel ve funkci japonský ministr průmyslu a obchodu Jošio Hačiro (Yoshio Hachiro). Při čtvrteční návštěvě poničené elektrárny Fukušima Daiči totiž označil její okolí za "město smrti", čímž rozlítil nemalou část veřejnosti i politiků. V sobotu proto Jošio Hačiro oznámil rezignaci. Nahradí ho Jukio Edano (Yukio Edano), jenž byl hlavním mluvčím minulé japonské vlády v době fukušimské katastrofy. Uvedla to agentura Reuters.

Jošio Hačiro navštívil jadernou elektrárnu a okolní zónu společně s premiérem Jošihikem Nodou (Yoshihikem Nodou) tři dny před půlročním výročím katastrofy, při níž v důsledku zemětřesení a tsunami přišlo o život přibližně 20 000 lidí. Přírodní pohroma navíc způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima, která má vážné dopady na život v širokém okolí elektrárny.

"V okolních městech a vesnicích není bohužel vidět živou duši. ... (Okolí) doslova připomíná město smrti," uvedl po návštěvě Jošio Hačiro na tiskové konferenci. Někteří novináři navíc popsali, že s nimi o radiaci nevhodně vtipkoval. To sice Jošio Hačiro odmítl a za svou poznámku se rychle omluvil, ovšem slova o "městě smrti" si veřejnost a opoziční politici vyložili jako mimořádně necitlivé k obětem neštěstí, zvláště těm, které musely být kvůli jaderné nehodě evakuovány ze svých domovů. Japonská vláda totiž zatím nebyla schopna vytvořit jakýkoli harmonogram jejich návratu domů. Předchozí kabinet teprve nedávno připustil, že desítky tisíc evakuovaných obyvatel se kvůli vysoké radioaktivitě nebudou moci "dlouhodobě, možná několik desetiletí" vrátit do svých domovů.

Kabinet nového premiéra Jošihika Nody nahradil 2. září předchozí vládu Naota Kana, která byla široce kritizována za neschopnost adekvátně reagovat na přírodní katastrofu i na následnou jadernou krizi.

Edano uvedl, že Japonsko bude muset přezkoumat svou koncepci v oblasti jaderné energetiky poté, co fukušimská havárie "rozcupovala na kousky" důvěru veřejnosti v nukleární energii. V současnosti je v Japonsku kvůli kontrolám a obavám veřejnosti v provozu pouze 11 z 54 reaktorů. Nový ministr bude dohlížet mimo jiné na testy, které mají ukázat, jak dobře jsou jaderné elektrárny připraveny na dopady extrémních událostí.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fukusima-je-mesto-smrti-rekl-japonsky-ministr-musel-odstoupit