Fukušima se po osmi měsících otevřela světu

14.11.2011 12:20

Provozovatel jaderné elektrárny pustil do areálu třicet novinářů * Japonský ministr: Situace se zlepšuje

Zástupci médií dostali v sobotu možnost poprvé nahlédnout do útrob japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v březnu zasáhla ničivá vlna tsunami a poškodila chladicí systém jejích atomových reaktorů. Tepco, společnost vlastnící elektrárnu, chtěla tímto gestem světu ukázat, že řešení problémů je na dosah, uvedla televize NHK.

Asi 30 novinářů, z toho čtyři ze zahraničních médií, v ochranných oblecích mohlo z autobusů vidět, jaké škody vlny napáchaly. Doprovázel je japonský ministr životního prostředí Goši Hosono.„Jsem tu počtvrté a pokaždé mám pocit, že se situace zlepšuje,“ řekl.

Masao Jošida, šéfmanažer elektrárny, ujistil novináře, že jeho lidé mají reaktory pod kontrolou. „Podle údajů, jež mám k dispozici, nemám sebemenší pochybnosti o tom, že reaktory byly stabilizovány.“ Současně dal za pravdu hlasům, že potrvá nejméně třicet let, než budou škody úplně odstraněny.

„V prvních dnech po 11. březnu jsem si několikrát myslel, že bych mohl zemřít,“ přiznal Jošida. Situace však podle něho zůstává natolik vážná, že je obtížné provádět nezbytné práce, řekl po prohlídce v centrále zajištěné proti zemětřesení, jediné budovy, do níž mohli novináři vstoupit.

Jakmile autobus s novináři přijel před reaktor číslo 3, dozimetr jednoho ze zaměstnanců elektrárny v doprovodu se podle zpravodaje listu Asahi šimbun rozezněl. Muž na něm naměřil hodnotu jeden milisievert za hodinu, přičemž mezní hodnota pro evakuaci obyvatel z oblasti činí 20 milisievertů za rok.

V květináčích zůstaly uschlé květiny, v kancelářích na stolech ležely papíry zřejmě ještě z 11. března, uváděl zpravodaj listu The Wall Street Journal. V prostorách elektrárny pracuje podle Jošidy asi 3200 lidí, o víkendech polovina. Čtyři reaktory vykazují poškození v různém rozsahu, trojka je prakticky zničena. Reportéři v areálu viděli obraz zkázy: převrácená nákladní auta, rozpadávající se budovy, hromady sutin.

Před návštěvou elektrárny měli novináři možnost prohlédnout si tzv. atomovou vesničku, kontrolní stanoviště a základnu zaměstnanců firmy Tepco. Leží asi dvacet kilometrů jižně od Fukušimy a budovy dříve sloužily jako tréninkové fotbalové středisko. „Pracovní podmínky se zlepšily. Situace je mnohem stabilnější. Ale je to dlouhý proces a nemohu říci, co všechno nás ještě čeká,“ uvedl Nočiró Tagumawa, jeden ze zaměstnanců.

Ti musí před zahájením směny a po ní do komory, k dekontaminaci. Na začátku krize toto zařízení chybělo, uvedla televize ARD. Na jiném místě se skladují použité ochranné obleky, bylo jich přes 480 tisíc. Protože byly vystaveny záření, nemohou být spáleny, ale musí být podle norem zbaveny radioaktivity.

 

Zdroj: Právo