Fukušima: V okolí jaderné elektrárny pomalu umírají domácí zvířata

31.01.2012 00:17
FUKUŠIMA (Japonsko)

V bezpečnostní zóně jaderné elektrárny Fukušima, kterou 12. března loňského roku poničilo zemětřesení a přívalová vlna cunami, vládne naprosté ticho. Téměř 80 000 obyvatel, kteří žili v okruhu dvaceti kilometrů kolem elektrárny, bylo kvůli radioaktivnímu zamoření evakuováno. Domnívali se, že se vrátí během několika dní, a tak tisíce z nich nechaly své psy uvázané na dvorku, kočky v domech a dobytek pod střechou. Téměř rok po katastrofě je oblast pokrytá zvířecími mrtvolami, píše zpravodajský server CNN.

Krávy a prasata uhynuly hladem a jejich kosti se povalují v ohradách a kotcích. Uprostřed silnice je vidět kočičí lebka. Psy sklátily choroby. Možná se jedná o nevyhnutelný důsledek jaderné pohotovosti, bojovníci za práva zvířat to ale označují za krutost.

Podle japonského úřadu pro životní prostředí bylo údajně cílem japonské vlády postarat se o co největší množství dobytka a dalších zvířat. Ale kabinet musel vzhledem k riziku, kterému byli vystaveni lidé vstupující do zamořené oblasti, zaujmout k záchraně živočichů opatrný postoj.

V prosinci vláda dovolila skupinám zabývajícím se ochranou práv zvířat vstoupit do bezpečnostní zóny a přeživší zvířata vzít s sebou. Hoso a jeho kolegové se tam s klecemi a potravou v rukou vydali.

V jednom z domů našli mrtvé šestitýdenní štěně, které podle všeho podlehlo nějaké nemoci. Ze zadní části domu poté dobrovolníci uslyšeli slabý štěkot. Dva bratři uhynulé fenky byli stále naživu a schovávali se. Zachránců se báli, nikdy se totiž ještě nesetkali s člověkem. Jejich matka byla nalezena o chvíli později.

Trojice psů nyní žije v útulku UKC Japan nedaleko Tokia. V přeplněných klecích se tu tísní 250 psů a 100 koček; všichni pocházejí z bezpečnostní zóny kolem Fukušimy. Organizaci se prý podařilo vystopovat již 80 procent jejich majitelů.

To však neznamená, že se zvířata mohou shledat se svými pány. Dočasné přístřešky, které evakuovaní téměř rok po katastrofě stále obývají, neumožňují majitelům žít spolu se svými domácími miláčky, říká Hoso. Majitelé nemohou žít se svými zvířaty, protože sami jsou bezdomovci, vysvětluje.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=512ScNV8mwc

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zvirata-od-fukusimy-byla-odsouzena-k-pomalemu-umirani