Japonsko chce opustit jadernou energetiku

13.07.2011 19:14

 

Události ve fukušimské jaderné elektrárně zřejmě povedou pozdě, ale přece, ke změně energetické politiky Japonska

Musíme vytvořit novou společnost, která se bude moci obejít bez jaderné energie,“ řekl japonský premiér Naoto Kan ve středu, čtyři měsíce po katastrofě ve Fukušimě. Dříve to vypadalo tak, že důsledky jaderné nehody nijak neovlivní energetickou politiku Japonska. Japonská vláda nejprve trvala na svých plánech na rozvoj jaderné energetiky v zemi. Plánovala, že do roku 2030 zvýší podíl jaderné energie z dnešních 30 na 53%. Nyní je v provozu 19 z celkového počtu 54 japosnkých jaderných elektráren.

Nyní však japonský premiér obrátil: „Musíme vzít zpět naší energetickou politiku,“ řekl Naoto Kan ve středu večer před parlamentem v Tokiu. O detailním časovém plánu samozřejmě nemluvil, ale zmínil se o tom, že k obratu japonské energetické politiky musí dojít co nejdříve a postupně.

V uplynulých měsících se stále hovořilo o rozvoji alternativních zdrojů energie a omezení jaderné energetiky. Také ve středu řekl japonský premiér, že se do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny na 20%. Nyní tento podíl dosahuje 1,1%. Zárove%n premiér přiznal, že s v souvislosti se změnou japonské energetiky se bude muset v blízké budoucnosti nuceně zvýšit posíl fosilních zdrojů energie.

Kan prohlásil, že jeho vláda nemá jinou volbu. A až po havárii v jaderné elektrárě Fukušima, vzniklé v důsledku zemětřesení, si uvědomil rizika, která jaderná energetika představuje.

https://kurier.at/nachrichten/3922466.php