Japonsko plániuje vypustis smrtící odpad z Fukušimy do Tichého oceánu

23.06.2017 11:22

Japonsko plánuje vypustit 920 000 tun smrtelně jedovatého jaderného tekutého odpadu z areálu Fukušimské jaderné elektrárny do Tichého oceánu. Podle vyjádření není možné ponechat tento odpad na půdě Japonska.

Od vzniku katastrofy před šesti lety z důvodu staničního blackoutu je třeba ochlazovat reaktory zvenčí  a zabraňovat úniku této kontaminované vody ven z areálu. Po této době je zřejmé, že proces čištění probíhá velmi pomalu. A to přesto, že se část vody recykluje. Japoncům ve Fukušimě dochází prostor ke skladování té vody, která není recyklována. Nachází se asi v  tisíci nádržích a obsahuje 920 000 tun kontaminované vody.

Zjistit přesný stav reaktorů zatím nebylo možné z důvodu velmi vysoké radiace v blízkosti zničených reaktorů, která destruuje elektroniku robotů. Nedávno však jedna kamera přežila dostatečně dlouho a její záběry svědčí o tom, že se roztavené jádro protavilo reaktorovým dnem. Odpad tak je v základech pod reaktorem a způsobuje zvýšení hladiny záření po šesti letech od počátku katastrofy.

Podle bývalého premiéra ten současný lže o tom, že je situace pod kontrolou. Tyto řři fukušimské reaktory stále představují vážnou hrozbu pro všechny.