Japonsko: Pracovníci JE Fukušima zahájili stavbu ochranné konstrukce

06.09.2011 17:33

Vnější obálka reaktoru č.1 v jaderné elektrárně Fukušima je vážně poškozená. Nyní začali pracovníci elektrárny se stavbou ochranné konstrukce. Tato ochranná konstrukce má podobně jako stan alespoň na přechodnou dobu blok hermeticky uzavřít.

Konstrukce má být podle plánů 54 metrů vysoká a až 47 metrů široká. Kolem reaktoru je stavěna ocelová konstrukce, která bude překryta fólií z polyesteru. Jedná se přitom o speciální materiál, který odpovídá požárním předpisům, vysvětluje Sven Dokter ze společnosti pro reaktorovou bezpečnost. Konstrukce má kromě zemětřesení odolat také bouřím a sněhu.

Některé části „stanu“ mají být složeny již před svou přepravou k reaktoru, aby byli zaměstanci elektrárny vystaveni radioaktivnímu záření po co možná nejkratší dobu. Obří jeřáby nyní sestavují jednotlivé stavební díly.

Hlavním cílem provozovatele, společnosti Tepco, je aby do okolního životního prostředí z elektrárny (prachem, který zvedá vítr nebo vodní párou) nadále neunikala žádná radioaktivita. Podle plánu má být na konstrukci nainstalováno větrání, které povede vzduch přes filtr ven. Na „stanu“ mají být dále umístěny kamery, přístroje na měření radioaktivního záření a teploměry. Tím chce Tepco získávat údaje o koncentraci radionuklidů v reaktoru.

Nejprve bude ochranná konstrukce vybudována na prvním bloku havarované elektrárny – ta má být dokončena asi v polovině září. Poté jsou plánovány podobné ochranné konstrukce také pro reaktory 3 a 4. Tyto konstrukce mají pomoci překlenout období, dokud nebude nalezeno dlouhodobé řešení k zabezpečení reaktorů.

https://www.focus.de/wissen/wissenschaft/klima/katastrophen/havariertes-atomkraftwerk-fukushima-arbeiter-beginnen-mit-bau-der-schutzhuelle_aid_655049.html