Japonsko si připomíná svržení jaderné bomby

06.08.2011 18:47

 

Hirošima si v sobotu připomněla 66. výročí svržení první jaderné bomby, vše probíhalo ve stínu krize v jaderné elektrárně Fukušima.

Vzpomínkový ceremoniál v Parku míru je každoročně příležitostí k volání po zákazu jaderných zbraní. Letos jsou hlasy ještě silnější kvůli radiaci, která unikla z poškozené Fukušimy.

Japonský premiér Naoto Kan ve svém projevu řekl, že se Japonsko musí obrátit k jiným zdrojům energie. "Rozsáhlá a dlouhodobá jaderná nehoda zavinila únik radiace a vyvolala závažné obavy nejen v Japonsku, ale po celém světě," prohlásil Kan v černém obleku a kravatě.

"Snížím závislost Japonska na jaderné energii, abych vytvořil společnost, která nebude muset spoléhat na výrobu energie z jádra," dodal Kan.

Zemětřesení a následná vlna tsunami 11. března poničily severovýchod Japonska. Škody utrpěla i jaderná elektrárna Fukušima Daiiči, z níž začala unikat radiace do vzduchu, půdy i moře. Desítky tisíc lidí byly evakuovány z okolí elektrárny.

K uzavření jaderných elektráren vyzval i starosta Hirošimy Kazumi Macui. " Pokračující hrozba radiace způsobila, že mnoho lidí žije ve strachu, a podlamuje důvěru lidí v jadernou energii," řekl Macui. "Japonská vláda musí rychle přehodnotit energetickou politiku, aby získala důvěru a pochopení lidí zpět."

Vzpomínkového obřadu se v sobotu v Hirošimě zúčastnilo na 50 tisíc lidí. Mezi nimi i představitelé více než 60 států včetně Spojených států.

"Nikdy nesmíme zapomenout na katastrofu jaderné zbraně, která dopadla na Hirošimu před 66 lety. Nesmíme dopustit, aby se to stalo znovu," řekl Kan ve svém projevu.

Později na tiskové konferenci prohlásil, že jaderná havárie a svržení jaderné bomby mají něco společného - způsobují strach z radiace. "(Po havárii) cítím ještě silněji důležitost společnosti bez jaderných zbraní, společnosti, kterou neohrozí radiace," svěřil se Kan, bývalý bojovník za ochranu životního prostředí.

Japonský premiér slíbil, že do 20. let 21. století bude 20 procent energie pocházet z alternativních zdrojů. Dosud Japonsko získává z obnovitelných zdrojů devět procent energie, většinou jde o hydroelektrárny.

Po svržení jaderné bomby Little Boy zemřelo v Hirošimě odhadem 140 tisíc lidí. Někteří zahynuli okamžitě, jiní podlehli popáleninám a nemoci z ozáření. O tři dny později shodili Američané jadernou bombu na Nagasaki, kde zemřelo více než 70 tisíc lidí.

Zdroj

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/ze-zahranici/japonsko-si-pripomina-svrzeni-jaderne-bomby/