Japonský jaderný průmysl platil kontrolory

10.01.2012 00:33

Téměř tři čtvrtiny členů japonského jaderného dozoru dostávaly podle informací japonského tisku v průběhu minulých let pravidelné finanční příspěvky od tamního jaderného průmyslu.

Jak včera informoval japonský renomovaný deník „Asahi Shimbun“, dostali dva z pěti stálých členů komise pro jadernou bezpečnost a 22 z celkového počtu 84 externích kontrolorů v uplynulých pěti letech až do jaderné havárie ve Fukušimě v březnu loňského roku peníze v celkové výši 85 miliónů jenů (ca. 851.000 Euro). To může vzbuzovat pochybnosti o jejich neutralitě, kritizuje deník.

Jedenáct zástupců kontrolního úřadu dostalo podle údajů deníku finanční příspěvky od výrobců jaderných reaktorů, distribučních společností a provozovatelů jaderných elektráren, kteří přímo podléhají jejich kontrolám. Sama společnost „Mitsubishi těžký průmysl“ zaplatila podle informací japonského tisku dnešnímu předsedovi komise Harukimu Madaramovi v letech 2006 až 2009 celkem 4 milióny jenů.

Tehdy byl Madarame profesorem na univerzitě v Tokiu, do své nové funkce předsedy bezpečnostní komise nastoupil v dubnu. Madarame však ujišťuje, že od jeho vstupu do funkce předsedy se společnosti Mitsubishi nedostalo žádného výsadního zacházení ze strany jeho úřadu.

Zdroj: ORF