Majiteli Fukušimy pomůže stát

14.02.2012 00:11

Japonská vláda schválila finanční pomoc energetické společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), která je provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima. Firma dostane zhruba 690 miliard jenů (170 miliard korun), které použije hlavně na odškodnění obětí po havárii elektrárny. Ministr průmyslu Jukio Edano ale varoval, že další peníze daňových poplatníků vláda neuvolní, dokud nezíská adekvátní vliv na chod firmy.

TEPCO je klíčovým dodavatelem elektrické energie v Japonsku. Elektřinu dodává zhruba 45 milionům lidí, což je více než třetina japonské populace. Od vlády se obecně očekává, že vedle peněz na kompenzaci, které jdou ze státního fondu, firmě poskytne další až jeden bilion jenů (asi 246 miliard korun). S managementem se ale pře o to, kdo bude mít jaký vliv na řízení.

„Jestliže TEPCO předloží podnikatelský plán, v němž bude usilovat o kapitálovou injekci, ale přitom nenabídne adekvátní podíl na hlasovacích právech, v žádném případě nemám v úmyslu něco takového schválit,“ varoval Edano. Mluvčí vlády ale řekl, že poznámky ministra průmyslu nutně nemusejí být názorem celého kabinetu.

TEPCO za fiskální rok končící v březnu předpovídá čistou ztrátu za celou skupinu 695 miliard jenů (více než 171 miliard korun).