Obrat v Japonsku: premiér Kan si přeje vystoupení z jádra v „etapách“

19.07.2011 19:12

 

Občanské protesty po březnové katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima vedly ke změně postoje japonské vlády. Místo původně plánovaného zvýšení podílu jaderné energie na více než 50% nyní japonská vláda plánuje postupný odchod od využívání jádra.

Čtyři měsíce po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima plánuje japonská vláda naprostou změnu své energetické politiky. Premiér Naoto Kan oznámil, že Japonsko chce vystoupit z jádra v „etapách“. Časový harmonogram výstupu země z jádra však Kan neoznámil. „Musíme vytvořit novou společnost, která se bude moci obejít bez jaderné energie,“ řekl japonský premiér Naoto Kan ve středu. Tento plán by znamenal naprostý odklon od dosavadní linie japonské vlády.

Kan se již v minulých týdnech vyjádřil pro snížení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny. V úterý řekl před poslanci v Parlamentu, že Japonsko nemá žádnou jinou volbu, než zrušení původně plánovaného rozvoje jaderné energetiky.

Ve středu pak japonský premiér uvedl, že až po jaderné havárii, která byla vyvolaná silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami, si uvědomil rizika, která s sebou jádro nese. Desetitisíce lidí musely opustit své domovy, úřady nařídily uzavřenou zónu v okruhu 20 kilometrů kolem zničené elektrárny.

Japonská vláda minulý týden nařídila provedení tzv. zátěžových testů v jaderných elektrárnách, aby tak uklidnila zneklidněné obyvatele. Aby se zamezilo hrozícímu nedostatku elektřiny, tlačila však vláda zároveň na to, aby byly zkontrolované elektrárny uvedeny do provozu ještě během léta. To však narazilo na ostrou kritiku japonských občanů.

Kan vyjádřil přesvědčení, že japonský průmysl s pomocí úspor energie a decentrálním energetickým zásobováním překoná hrozící nedostatek elektřiny během léta. Z celkového počtu 54 jaderných elektráren je nyní stále ještě 35 odstaveno.

11.března zasáhlo Japonsko silné zemětřesení a následná vlna tsunami, které způsobily rozsáhlé škody a vyvolaly katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima, která byla největší jadernou havárií od tragédie před 25 lety v Černobylu.

https://www.nzz.ch/nachrichten/politik/international/japan_will_der_atomenergie_abschwoeren_1.11363974.html