TEPCO bude patřit Japonsku

23.01.2012 00:27

 

Japonská firma Tokyo Electric Power (TEPCO), která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima, bude minimálně na deset let zestátněna. Počítá s tím vládní úřad pro financování odškodného po jaderných haváriích. Předpokládá se také, že vláda firmě poskytne finanční injekci kolem jednoho bilionu jenů (zhruba 256 miliard korun).

Podnik by se měl díky vládní pomoci už v příštím finančním roce vrátit k zisku. Elektrárenská společnost se snaží s vedením firmy vypracovat podnikatelský plán, který by měl být dokončen v březnu. Jeho smyslem je zabránit insolvenci, v níž by se podnik mohl ocitnout. Podmínky poskytnutí státní dotace předpokládají, že na práci managementu firmy by mohli dohlížet nezávislí experti. To znamená, že podnik by mohl být donucen předat vedení odborníkům z vnějšku. Až by v roce 2022 skončilo zestátnění, firma by měla vrátit poskytnuté peníze.

TEPCO je největším podnikem veřejných služeb v Asii. Akcie firmy se obchodují na burze v Tokiu, jejich hodnota ale po havárii ve Fukušimě prudce klesla.