Tokio čeká v brzké době další ničivé zemětřesení, spočítali vědci

25.01.2012 00:22

Sotva se největší světová aglomerace vzpamatovala z katastrofálních následků loňského zemětřesení a následné vlny cunami, stanul před ním další strašák v podobě neradostných vyhlídek do příštích let. Japonské Tokio by měl podle výpočtu vědců zasáhnout další ničivý otřes.

Ničivé zemětřesení by podle seismologů z Tokijské univerzity mělo se 70 procentní jistotou zasáhnout oblast Kanto, kam spadá mimo jiné Tokio, během čtyř let. Téměř jistě (98 procent) se mu ale nevyhne v příštích třech desetiletích.

Zjištění vychází ze studie, při níž se odborníci opírali o tzv. Gutenberg-Richterův zákon, jenž zohledňuje vztah mezi silou zemětřesení a počtem jejich výskytů v dané oblasti. Podle seismologů existuje poměr mezi ničivým zemětřesením a počtem slabších chvění o síle 3-5 stupňů. Čím více se menších otřesů v oblasti vyskytne, tím pravděpodobnější je, že udeří "velké" zemětřesení.  Například počet středně silných otřesů vzrostl během šesti měsíců na 343 z předchozích 47.

Zdroj:  https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/257082-tokio-ceka-v-brzke-dobe-dalsi-nicive-zemetreseni-spocitali-vedci.html