V Japonsku se prodávalo a konzumovalo ozářené hovězí maso z Fukušimy

13.07.2011 19:16

Další šokující zpráva pro japonské spotřebitele: radioaktivně zatížené hovězí maso z okolí havarované jaderné elektrárny Fukušima bylo dovozeno do Tokia, kde se prodávalo a dále konzumovalo. Japonská vláda mluví o vyjímečném případu. Množství nameřené radoaktivity v prodávaném hovězím mase překračovalo povolené hodnoty 3-6krát. Uvedly to v úterý tamní úřady.

„Na aukci hovězího masa na severu Japonska jsou teď ceny velmi nízké. A dá se počítat s tím, že ještě více klesnou. Protože se, jak bylo zjištěno, prodávalo ozářené hovězí maso z okolí havarované jaderné elektrárny Fukušima, které lidé konzumovali. Množství zjištěného césia v mase překračovalo podle údajů japonských úřadů povolené normy 3-6krát. Maso pocházelo proavděpodobně z provozu v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima. Zemědělec krmil svuůj dobytek ozářeným senem a následně poslal maso do Tokia. Tak se dostalo do prodeje a dále pak i na talíře konečných spotřebitelů. Japonská vláda se snažila minimalizovat škody a prohlásila, že se jedná o vyjímečný případ. Požití radioaktivně zatíženého masa podle japonské vlády neznamelo přímé ohrožení zdraví. Nyní se má hovězí maso z okolí jaderné elektrárny Fukušima více kontrolovat než tomu bylo doposud. Místní úřady však uvedly, že nemají dostatek personálu na podbrobné kontroly masa. „Mám obavy, protože si nejsem jistá, jestli jsem nějaké takto ozářené maso nesnědla,“ řekla obyvatelka Tokia. „Mám také samozřejmě obavy, protože si chci bát jistá, že svým dětem dávám nezávadné jídlo,“ dodala další žena z Tokia.

Není to však první šokující zpráva pro japonské spotřebitelé po březnové havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Před hovězím masem to byla pitná voda, pak ovoce a zelenina.

https://www.focus.de/panorama/videos/kontrollpanne-in-japan-verstrahltes-rindfleisch-aus-fukushima-wurde-verkauft-und-verzehrt_vid_25943.html