V poškozeném japonském reaktoru roste tlak, evakuuje se 45 tisíc lidí

12.03.2011 11:21

Japonská jaderná elektrárna Fukušima hlásí po pátečním ranním zemětřesení vážné problémy. Nefunguje chladicí zařízení, v odstavených reaktorech narostl tlak. Japonci upouštějí radioaktivní páru, aby jej snížili, evakuovali také na 45 tisíc obyvatel. Radiace v nebezpečné míře z elektrárny údajně neuniká.

Pracovníci začali upouštět neškodné množství radioaktivní páry, protože v reaktoru stoupá tlak. Je možné, že už z elektrárny určité množství radiace uniklo, připustila večer Tokijská elektrárenská společnost.

Ministerstvo obrany pro tento případ vyslalo do Fukušimy desítky vojáků specializovaných na zásahy za podobných okolností. Podle zdrojů z agentury Kjódo je úroveň záření v jednom z reaktorů až tisícinásobně větší, než je běžné. Tlak uvnitř jednoho reaktoru dosáhl dvojnásobku normálních hodnot.

Premiér Naoto Kan také oznámil evakuaci obyvatel žijících až ve vzdálenosti do 10 kilometrů od elektrárny. Své domovy musí opustit 45 tisíc lidí, původně úřady evakuovaly jen tři tisíce obyvatel nejbližšího okolí elektrárny. Vláda v zařízení vyhlásila výjimečný stav.

Ve Fukušimě otřesy přerušily přísun energie a zkolaboval i záložní generátor. Chladící systém kvůli tomu přestal dodávat do reaktoru vodu a jádro zůstávalo horké i po odstavení, přiblížila agentura AP.

Odborník na jadernou energetiku Edwin Lyman uvedl, že v případě nejhoršího možného scénáře, tedy pokud se jádro reaktoru ve Fukušimě nepodaří zchladit, by mohlo nastat neštěstí srovnatelné s havárií v Černobylu v dubnu 1986.

Pracovníci elektrárny se proto snažili vodu v reaktorech doplnit a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová později oznámila, že Spojené státy japonským inženýrům dodaly chladicí materiál.

Situaci v japonských jaderných elektrárnách už od dopoledne monitoruje i Agentura pro atomovou energii (MAAE) sídlící ve Vídni. Kromě Fukušimy totiž zemětřesení způsobilo problémy i v elektrárně Onagava, kde hasiči zápasili několik hodin s požárem. Hořelo v budově oddělené od reaktoru, radioaktivita tam ale údajně neunikla.

Hořící rafinerie

Elektrárna Fukušima se nachází ve městě Onahama, zhruba 270 kilometrů severovýchodně od Tokia, Onagava v nejvíce zdevastované oblasti Mijagi. Mimo provoz jsou nyní všechna čtyři jaderná zařízení, která se tam nacházejí.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/v-poskozenem-japonskem-reaktoru-roste-tlak-evakuuje-se-45-tisic-lidi-116-/zahranicni.asp?c=A110311_150657_zahranicni_ipl