Ve fukušimském reaktoru našli náznaky jaderného štěpení

02.11.2011 12:35

 

Firma provozující poškozenou jadernou elektrárnu v Japonsku ve středu oznámila, že v jednom z reaktorů Fukušimy 1 zaznamenala náznaky nukleárního štěpení. Zástupci společnosti Tepco uvedli, že situace se řeší a nic nenasvědčuje tomu, že by se reaktor přehříval. „Vzhledem k zaznamenaným projevům je jisté, že tu máme štěpení,“ uvedl v e-mailovém prohlášení generální ředitel Tepco Juniči Matsumoto.

Inženýři v reaktoru č. 2, jednom ze čtyř, který vláda plánuje odstavit, zaznamenali elementy plynu xenonu naznačující možné štěpení atomů, jež by mohlo vést až k nekontrolovatelné reakci, výbuchu a masivnímu úniku radiace do okolí. Do chladicího systému proto začali krátce před třetí hodinou ranní přidávat kyselinu boritou, aby zabránili řetězové reakci. Nárůst teploty v reaktoru údajně nenastal.

Mluvčí japonského úřadu pro jadernou bezpečnosti Tošijuki Koganeja agentuře Bloomberg řekl, že i kdyby analýza Tepca byla správná, k jadernému štěpení by docházelo jen ve „velmi omezených částech“ reaktoru. Tavení palivových nádrží neočekává.

Matsumoto připustil, že podobné reakce se mohou dít také v prvním a třetím reaktoru, kde po zemětřesení z 11. března došlo k tavení palivových tyčí. „Vyhodnocujeme, zda je zde více reakcí nebo nikoliv, a zda už skončily,“ napsal ředitel. Dodal, že incident neohrozí plány dostat zařízení ve Fukušimě pod kontrolu do konce roku. Japonští představitelé uvedli, že chtějí ještě letos zchladit palivo v elektrárně a do dvou let snížit úroveň radiace v okolí na polovinu. Odstavování fukušimských bloků a dekontaminace ale může trvat přes 30 let.

Zdroj: Novinky.cz